Cartier - CT0040RS C Décor
Questions? Speak to one of our Eyewear Stylists:
Click for Live Chat
Overview
Specifications
Lens Width: 58 (mm)
Bridge Width: 15 (mm)
Temple Length: 140 (mm)
| Color: | Gold/Brown / Blue Multi Treatment |
| Frame Size: | 58-15-140 |
| Frame color options: | Gold/Brown |
| Frame material: | Metal and Wood |
| Frame shape: | Square |
| Frame type: | Rimless |
| Gender: | Men |
| Lenses color options: | Blue Multi Treatment |
| Manufacturer: | Cartier |
| Model: | CT0040RS C Décor |
| Style: | Casual |
| Type: | Sunglasses |
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 7630047852886 |
| UPC: | 843023159825 |
Authenticity
Buy Now Pay Later
Klarna™
- Split the cost of your purchase into 4 interest-free
payments, paid every 2 weeks*. No interest. No catch. Just more time to pay
for the things you love.
*CA resident loans made or arranged pursuant to a California Financing Law license.
Size Guide
Frame Size Guide: How To Measure Your Eyeglasses
The first number— the lens size — represents the horizontal width of the lenses. Generally, the eye size of most eyeglass frames ranges from 40 mm to 62 mm.
The second number — the bridge size — is the distance between the lenses. In other words, it's the size of the "bridge" of the frame that rests on your nose. In most cases, the bridge size of eyeglass frames ranges from 14 mm to 24 mm.
The third number — the temple length — is the length of the "stems" of the frame, measured from the frame hinge to the back tip of the temple. Temple lengths generally range from 120 mm to 150 mm.