Calvin Klein - CKJ21207
Ships in 4-6 Days
Questions? Speak to one of our Eyewear Stylists:
Click for Live Chat
Overview
Specifications
Lens Width: 53 (mm)
Bridge Width: 17 (mm)
Temple Length: 140 (mm)
| Color: | Black/White |
| Frame Size: | 53-17-140 |
| Frame color options: | Black/White, Navy/Pool, Purple/Party Pink |
| Frame material: | Metal |
| Frame shape: | Square |
| Frame type: | Full Rim |
| Gender: | Women |
| Manufacturer: | Calvin Klein |
| Model: | CKJ21207 |
| Style: | Casual |
| Type: | Eyeglasses |
| Warranty: | 2 years |
| UPC: | 883901136876 |
Authenticity
Buy Now Pay Later
Klarna™
- Split the cost of your purchase into 4 interest-free
payments, paid every 2 weeks*. No interest. No catch. Just more time to pay
for the things you love.
*CA resident loans made or arranged pursuant to a California Financing Law license.
Size Guide
Frame Size Guide: How To Measure Your Eyeglasses
The first number— the lens size — represents the horizontal width of the lenses. Generally, the eye size of most eyeglass frames ranges from 40 mm to 62 mm.
The second number — the bridge size — is the distance between the lenses. In other words, it's the size of the "bridge" of the frame that rests on your nose. In most cases, the bridge size of eyeglass frames ranges from 14 mm to 24 mm.
The third number — the temple length — is the length of the "stems" of the frame, measured from the frame hinge to the back tip of the temple. Temple lengths generally range from 120 mm to 150 mm.