Calvin Klein - CKJ21207
Color: Navy/Pool
Size: 53-17-140
In Stock (5 items available)
Ships in 4-6 Days
Questions? Speak to one of our Eyewear Stylists:
Click for Live Chat
Overview
Specifications
Lens Width
Lens Width: 53 (mm)
Bridge Width
Bridge Width: 17 (mm)
Temple Length
Temple Length: 140 (mm)
Color: Navy/Pool
Frame Size: 53-17-140
Frame color options: Black/White, Navy/Pool, Purple/Party Pink
Frame material: Metal
Frame shape: Square
Frame type: Full Rim
Gender: Women
Manufacturer: Calvin Klein
Model: CKJ21207
Style: Casual
Type: Eyeglasses
Warranty: 2 years
UPC: 883901136883
Authenticity
Buy Now Pay Later
*CA resident loans made or arranged pursuant to a California Financing Law license.
Learn more
Size Guide
Frame Size Guide: How To Measure Your Eyeglasses
Lens width Lens width
The first number— the lens size — represents the horizontal width of the lenses. Generally, the eye size of most eyeglass frames ranges from 40 mm to 62 mm.
The second number — the bridge size — is the distance between the lenses. In other words, it's the size of the "bridge" of the frame that rests on your nose. In most cases, the bridge size of eyeglass frames ranges from 14 mm to 24 mm.
The third number — the temple length — is the length of the "stems" of the frame, measured from the frame hinge to the back tip of the temple. Temple lengths generally range from 120 mm to 150 mm.
Face Shape
Round
Round
Oval
Oval
Calvin Klein Jeans
About
Calvin Klein Jeans
Calvin Klein Jeans Eyewear
Pure Lines, Pure Vision
Modern by Nature
FAQs
We might have already read your mind. See below for common questions about our products.
What defines the Calvin Klein Jeans eyewear collection?
Can Calvin Klein Jeans glasses be fitted with prescription lenses?
Do Calvin Klein Jeans sunglasses offer UV protection?
Are Calvin Klein Jeans eyeglasses comfortable for daily wear?
What materials are used in Calvin Klein Jeans eyewear?
100% Authentic